آینده در محاصره ابررایانه‌هاست

وقتی صحبت از ابررایانه‌ها می‌شود، فضایی بزرگ با انبوهی از سیستم‌های محاسباتی در ذهن تصور می‌شود که کلیت آنها یک ابررایانه را می‌سازد، اما آیا می‌توان ابررایانه‌های کوچکی نیز طراحی کرد؟ در اقدامی خلاقانه گروهی از محققان دست به کار شده و روی این ایده کار کرده‌اند.

 

 با موفقیت جدید این محققان این امکان مطرح شده است که در آینده‌ای نه‌چندان دور ابررایانه‌هایی در حد و اندازه یک لپ‌‌تاپ ساخته شود. محققان شرکت IBM اتصال‌دهنده‌ای ساخته‌‌اند که برای جابه‌‌جایی داده‌ها میان اجزای اصلی رایانه‌ای از نور استفاده می‌‌کند که سریع‌تر بوده و نسبت به سیم‌های مسی نیروی کمتری مصرف می‌‌کند. این دستگاه کوچک‌تر از سیستم‌هایی است که پیش از این به نمایش گذاشته شده‌ است و کوچک‌تر شدن ابررایانه‌‌های آینده را نوید می‌دهد. به عقیده کارشناسان، این فناوری قادر است داده‌ها را تا فاصله چند سانتی‌متری منتقل کند و این در حالی است که 100برابر سریع‌تر از سیم بوده و یک‌دهم آن نیرو مصرف می‌کند. همچنین نیاز به نیروی کمتر هزینه‌ کارکرد ابررایانه‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

JUGENE ابررایانه شماره یک اروپا

 

در مرکز تحقیقات Jülich آلمان ابررایانه‌ای وجود دارد که از بسیاری جهات به ابررایانه «ژن آبی» شرکت IBM شباهت دارد. این ابررایانه JUGENE نام دارد و زمانی که ساخته و معرفی شد، یعنی سال 2007، دومین ابررایانه سریع جهان به شمار می‌آمد، اما اکنون در رتبه دهم قرار دارد. این ابررایانه قادر است یک کادریلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد و از این حیث حتی از شناخته‌شده‌ترین ابررایانه‌های فعال در آمریکا از جمله رودرانر و جگوار سریع‌تر به‌شمار می‌رود. JUGENE برای فعالیت‌های متنوعی از جمله پژوهش در زمینه پیل‌های سوختی برای خودروهای الکتریکی و پیش‌بینی هوا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این ابررایانه از 295 هزار پردازنده استفاده می‌کند که در 72 قفسه به اندازه جعبه تلفن جای گرفته‌اند. در سال 2009 به روزرسانی گسترده‌ای در این ابررایانه صورت گرفت تا همچنان از ظرفیت قابل توجهی برای انجام محاسبات پیچیده برخوردار باشد.

/ 0 نظر / 85 بازدید