جنسیت و نقش آن در بدن‌سازی

در پاسخ به این سوال، تفاوت تاثیر بدن‌سازی در زنان و مردان چیست؟ باید گفت تفاوت در هورمون‌های جنسی بدن زنان و مردان، یکی از اصلی‌ترین دلایل تعیین‌کننده تفاوت حجم عضلات و جثه آنهاست. هورمون اصلی در زنان استروژن و در بدن مردان تستوسترون است.

استروژن از تخمدان‌ها ترشح می‌شود، که در زنان باعث استخوان‌سازی و بروز صفات ثانویه جنسی می‌شود. همچنین سطح بالای هورمون استروژن باعث تجمع چربی در نواحی مستعد یعنی ناحیه شکم، باسن و ران‌ها می‌شود و به تنظیم قاعدگی کمک می‌کند.

در نقطه مقابل و در مردان تستوسترون از بیضه‌ها ترشح می‌شود و باعث بروز و رشد ویژگی‌های مردانه، رویش موهای بدن، تغییر صدا و همچنین باعث رشد عضلات می‌شود.

به این ترتیب هورمون تستوسترون باعث رشد عضلانی می‌شود، در حالی که هورمون استروژن موجب تجمع چربی است. زنان، هورمون استروژن زیاد و تستوسترون بسیار کمی دارند، به همین دلیل بدن آنها عضلات کوچک‌تری دارد.

با انجام تمرینات بدنسازی بدن زنان می‌تواند قوی‌تر و کمی عضلانی‌تر شود، اما هیچ‌گاه حجم عضلاتشان به اندازه مردان نخواهد شد. البته برخی زنان که به طور حرفه‌ای بدنسازی کار می‌کنند، با تزریق مصنوعی هورمون تستوسترون توانسته‌اند بدنی عضلانی حتی حجیم‌تر از بدن مردان برای خود بسازند.

این زنان بسته به میزان تستوسترونی که استفاده می‌کنند، دچار برخی ویژگی‌های مردانه می‌شوند که از عوارض مصرف این هورمون برای آنهاست.

/ 0 نظر / 160 بازدید