چرا پنگوئن‌ها دسته‌جمعی حرکت می‌کنند؟

حتی هوای بسیار سرد قطب جنوب نیز نمی‌تواند تهدیدی علیه پنگوئن‌ها باشد؛ چراکه براساس تحقیقات جدیدی که درباره پنگوئن‌ها انجام شده است، این موجودات با حرکات موجی‌شکل موزون و دسته‌جمعی خود می‌توانند گرما ایجاد کرده و بر سرمای هوای محیط اطرافشان غلبه کنند و به همین علت اغلب به صورت گروهی حرکت می‌کنند.

دانیل زیتربارت از محققان دانشگاه نورنبرگ آلمان، پس از بررسی حرکات پنگوئن‌ها در یک فاصله زمانی 4 ساعته، با استفاده از نرم‌افزاری که پیش از این برای رهگیری سلول‌های سرطانی نشان‌دار شده، طراحی شده بود حرکات این موجودات را در ازدحامی از پنگوئن‌هایی که به دور هم جمع شده بودند، مورد بررسی قرار داد و در نهایت دریافت هر 30 تا 60 ثانیه حرکت موجی‌شکل در میان آنها شکل می‌گیرد و به این ترتیب، همه پنگوئن‌هایی که در اولین ردیف قرار گرفته‌اند، همزمان 5 تا 10 سانتی‌متر به طرف راست جابه‌جا می‌شوند و بلافاصله این حرکت در دومین ردیف نیز شکل می‌گیرد و آنها نیز به همین نسبت به طرف راست جابه‌جا خواهند شد. پنگوئن‌ها تنها پرندگانی هستند که خود را با چنین شرایطی تطبیق داده‌اند و تنها موجودات خونگرمی هستند که می‌توانند در زمستان‌های قطبی تخم‌گذاری کنند.

وقتی دمای هوا بشدت کاهش می‌یابد یا هنگام وقوع توفان، پنگوئن‌ها به دور هم جمع می‌شوند و در فاصله بسیار نزدیکی به هم در یک جهت مشخص قرار می‌گیرند؛ به گونه‌ای که در هر مترمربع 10 تا 12 پنگوئن‌ در نزدیکی هم قرار گرفته و به این ترتیب، گاهی تعداد پنگوئن‌هایی که در این جمع گردهم آمده‌اند، به بیش از صدها یا هزاران پنگوئن هم می‌رسد. در حقیقت پنگوئن‌ها به این روش، انرژی گرمایی قابل‌توجهی را بین خود ایجاد می‌کنند.

همچنین محققان بر این باورند که این حرکات موجی‌شکل علاوه بر تولید گرما می‌تواند نقش بسیار مهمی در تنظیم گردش خون این پرندگان که مدت زمان‌های طولانی روی پاهای خود می‌ایستند، داشته باشد، اما چرا پنگوئن‌هایی که دورهم جمع می‌شوند، به صورت موجی‌شکل در حرکت هستند؟

به گفته زیتر بارت این حرکت موجی شکل نوعی حرکت موزون است که موجب ایجاد تحرک در این جمع می‌شود و درست مانند وقتی که شما موادی را در یک ظرف ریخته‌اید و جابه‌جا می‌کنید تا ذرات این ماده به هم نزدیک‌تر شوند و فضای بیشتری داشته باشید، این موجودات نیز با ایجاد حرکات موجی‌شکل به همدیگر نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شوند.

البته بسیاری از محققان معتقدند این حرکت از نظر فیزیولوژیک نیز برای این گروه از پرندگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و می‌تواند نقش بسیار مهمی در تنظیم گردش خون آنها داشته باشد چرا که ایستادن طولانی‌مدت در گردش خون، اختلالاتی را ایجاد می‌کند، اما این که این سیستم ضربان ساز قلب پرندگان است که موجب می‌شود چنین حرکات موزونی در جمعی از پنگوئن‌ها ـ که برای فرار از سرما و ایجاد گرما به دور هم جمع شده‌اند ـ ایجاد شود یا این که این حرکات براساس شاخص‌های رفتاری ساده و بدون داشتن هیچ دلیل مشخصی و تنها به طور طبیعی انجام می‌شود، موضوعی است که باید تحقیقات و مطالعات بیشتری درباره آن صورت گیرد.

/ 0 نظر / 86 بازدید